miercuri, 6 aprilie 2016

Nu vei muri, nu tu.


Vreau să-ți spânzur fricile,
Să-ți strivesc eșecurile. 
Vreau să-ți mângâi suferințele, 
Să-ți îmbrățișez ura.
Vreau să-ți admir furia,
Să-ți arăt pacea.
Vreau să-ţi cânt tristeţea,
Să-ţi sărut nebunia.
Vreau să-ţi dau iubirea,
Să-ţi alung durerea.

Cine sunt eu. Călătorii în gol

                Călătorim. Unii dintre noi pentru totdeauna, în căutare altor locuri, a altor vieţi, a altor suflete. Nu ştim când ne vom opri din această călătorie, la fel cum nu ştim când am început, dar e cert că suntem pe drum

                "Uită tot! Eşti prea tânăr ca să-ţi faci griji. Ai multe zile de mâine în faţă ca să rămâi cu mintea în trecut." Acestea sunt frazele pe care mi le repet zilnic şi nu înţeleg de ce. Sunt atâtea momente când îmi doresc să dau timpul înapoi, nu să schimb ceva, ci doar să retrăiesc unele momente. Sunt genul de persoană care se interiorizează foarte des. În acelaşi timp, sunt foarte ataşat de oameni şi mă bucur de fiecare lucru mărunt, de fiecare îmbrăţişare şi atenţie, de fiecare sărut pe frunte şi de fiecare "Salut, ce mai faci?". Îmi doresc să mă realizez în viaţă, să ajung cineva, să am un viitor bun, dar nu vreau să uit să trăiesc şi să mă bucur de toate lucrurile mici din jurul meu. Şi cel mai important, nu vreau să uit de mine. Am avut nenumărate momente în care eram prea concentrat cu studiile şi cu muncă, încât am uitat complet de mine. Până într-o zi când mi-am dat seama că ceea ce făceam, nu făceam pentru mine, că EU mă pierdusem undeva pe drum, mă rătăcisem într-un loc străin din care nu mai puteam ieşi. Îmi promit mie că orice cale voi urma, voi rămâne mereu un visător şi voi încerca întotdeauna să dau tot ce-i mai bun din mine şi voi încerca să scot ce-i mai bun din oamenii din jurul meu. Şi cel mai important, îmi promit că nu mă voi pierde pe mine pe drum.

              Călătoria mea în această lume a început acum mult timp. Nu-mi amintesc nici cel mai mic detaliu al copilăriei mele de până la 4 ani. Ştiu că eram un copil energic. Toată ziua alergam în sus şi în jos, aveam ce numim astăzi, o copilărie. Nu ştiam ce îmi rezervă viaţa, Nu că acum aş şti, dar ştiu la ce să mă aştept. De fapt, nu. Nu ştiu la ce să mă aştept. Pentru că viaţa îţi oferă mereu surprize şi momente neaşteptate. Suntem cu toţii într-un cerc vicios şi fugim de probleme, sperând că o să ne fie mai bine. Însă uităm că important este cum reuşim să facem faţă problemelor, nu cum reuşim să fugim mai repede de ele. 
 To be continued...



luni, 4 aprilie 2016

AIESEC makes people cry

           AIESEC face oamenii sa plângă. De ce? Pentru că le dă nişte emoţii şi nişte trăiri incredibile. Eu personal am plâns ca un copil când mi-am citit sugarcube-urile. 
           În ultimele 4 zile am fost plecat la SprinCo, cea de-a doua conferinţă AIESEC la care am luat parte şi care m-a făcut să trăiesc nişte emoţii incredibile.  Acum că am ajuns acasă, stau şi reflectez la cât de mult mi-a plăcut şi ştiu cu siguranţă că va rămâne una din experienţele mele de suflet. Aici mi-am întâlnit prietenii făcuţi la prima conferinţă, RYLF 2015 (momentul în care ni s-au întâlnit privirile a fost de nedescris <3 ). Mi-am făcut şi prieteni noi pe care de-abia aştept să-i întâlnesc la următoarea conferinţă şi să continuăm povestea începută aici.  Poate că timpul a fost prea scurt pentru a ne cunoaşte şi mai bine, însă, cu siguranţă vom păstra legătura pentru că suntem cu toţii oameni speciali. 
            Legat de sugarcube-urile care mi-au dat lacrimile... Am primit cuvinte de apreciere de la nişte oameni minunaţi, cuvinte care m-au emoţionat puternic şi care totodată mă motivează, ştiind că sunt apreciat. Voi păstra toate bileţelele primite şi de fiecare dată când voi simţi nevoia de încurajare sau voi simţi că mi-am pierdut motivaţia, le voi reciti şi voi plânge din nou ca un copil.
            Mulţumesc, AIESEC! Mulţumesc că exişti şi că îmi faci viaţa mai bună!
            

joi, 21 ianuarie 2016

TRUE LOVE? There's no such thing!

          Acum câteva zile cineva m-a întrebat ce înţeleg eu prin dragoste adevărată. Eu i-am răspuns fără ezitare că nu există un aşa lucru. De ce? Pentru că dragostea adevărată nu e un lucru pe care azi îl ai şi mâine nu-l mai ai. Nu e un lucru pe care îl iei cu tine când mergi la facultate sau la serviciu. Nu e un lucru pe care îl schimbi că nu-ţi mai place sau că s-a învechit. De fapt, nu e deloc un lucru. 
           Dar ce e până la urmă?

          Eu nu ştiu ce e. Nu e un sentiment vag. Nu e o trăire inconsistentă sau inconştientă. Nu e un vis frumos care se va termina când te trezeşti.

          E... E acel "ceva" care te ţine noaptea treaz şi care nu-ţi dă pace şi nu te lasă nici să respiri. Dar nu te enervează şi nu te supără. Din contră, te face fericit şi te ţine motivat, te încurajează să-ţi depăşeşti fricile şi te ajută să-ţi împlineşti visurile. Te salvează când simţi că lumea ta se prăbuşeşte. Îţi dă speranţa că  mâine va fi mai bine.

          E atunci când, fără să-ţi dai seama, te trezeşti bătrân şi, stând într-un scaun care se balansează uşor în faţă şi în spate, te gândeşti că acum 10 sau acum 20 sau  acum 50 de ani erai cuprins de aceiaşi fiori şi  aveai aceleaşi sentimente şi în inimă aceeaşi bucurie. Atunci, pentru prima dată îţi vei da seama că acest "ceva" este adevărat şi va dăinui veşnic.  

miercuri, 6 ianuarie 2016

Discover yourself!

 RO:
       Îmi place să ascult poveştile oamenilor. Ador poveştile spuse prin cântec. Îmi găsesc de multe ori refugiul în versuri şi în muzică şi mă ia cu friguri când povestea mea se indentifică cu cea a cântecului.
       Nu regret nimic din ce am trăit până acum. Toate întâmplările, toate nebuniile, toate visurile împlinite, toate visurile spulberate, toate dezamăgirile trăite au format acest... eu care sunt astăzi. Un eu care greşeşte, care speră, care se bucură, care plânge, care continuă să crească şi să mă uimească.
        
EN:
       I love listening to people's stories. I love when they're singing their stories. I often find myself in lyrics and in music and I get goosebumbs when my story is alike the song's story.
      I don't regret anything I have experienced so far. All the adventures, the craziness, the dreams that came true, the shattered dreams, the disappointments I've been through lead to this person who is ... me. A me that makes mistakes, hopes, laughs, cries, continues to grow and to amaze me.